Platyna

Platyna to pierwiastek chemiczny, którego nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego. Występuje w skorupie ziemskiej jako ruda, lub zanieczyszczenie rud cynku i miedzi. W Ameryce platyna jest znana już od dawna, do Europy została sprowadzona w 1750 roku przez Hiszpanów, którzy sądzili, że jest to odmiana srebra.

Ciekawostką może być to, ze niektóre jego związki są wykorzystywane w chemioterapii. Często platyna jest używana przez jubilerów do produkcji biżuterii. Ten pierwiastek jest nie tylko używany do przyozdabiania ludzkiego ciała, ale też produkuje się z niego urządzenia pomiarowe. Kolejną ciekawostką może być to, że kiedyś platyny używano do produkcji podrobionych monet, nie zdając sobie sprawy z jej realnej wartości.

Aktualny kurs platyny wynosi ponad tysiąc pięćdziesiąt trzy dolary (dane na 14.03.2009r ). Biżuteria z platyny jest niezwykle droga, ale też zjawiskowo piękna. Jest to idealny prezent, a jeśli nie mamy pieniędzy na oryginalną platynę to zawsze możemy kupić sztuczną, która wygląda jak prawdziwa, ale jest znacznie tańsza.